2018 SFCC Race SERIEs

Our biggest year yet! 10 races over 13 weeks. Club members will be competing for the coveted Sutro Tower trophies. There'll be men's and women's fields and a ton of prizes for primes at every race. All races stage at 6am and race at 6:15am!

Top 5 places in each field in each race will be awarded 5, 4, 3, 2 and 1 points towards the series total.

The race series is a members only event.

 

Women's Standings

Rider Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Rd 6 Rd 7 Rd 8 Rd 9 Rd 10 Total
Elise 4 3 5 12
Kortney 5 4 9
Becky 5 5
Jen 5 5
Caetie 3 3
 

Men's Standings

Rider Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Rd 6 Rd 7 Rd 8 Rd 9 Rd 10 Total
Kyle 3 5 3 11
Wiebe 5 5 10
Jimmy 4 4 1.5 9.5
Rock 4 4 8
Matt J 5 5
Kevin Ku 3 3
Kurt 1.5 1.5 3
Janeway 2 2
Halbs 2 2
JLiu 1.5 1.5
Tommy Bliska 1.5 1.5
Jim 1.5 1.5
Long Haul 1 1
T Hood 1 1
 

Qualifying Hill Climb

 

Results

  1. Matthew Wiebe    8:20
  2. Matt Rock        8:59
  3. John Liu         9:05
  4. Tom Bliska       9:10
  5. Geoff Smith      9:21
  6. Bryan Markwardt  9:26
  7. Ben Drucker      9:42
  8. Nick Steiner     9:52
  9. Michael Halby    9:59
  10. Jim Whimpey     10:05
  11. Andrew Bro      10:05
  12. Kevin Ku        10:13
  13. Kurt Brown      10:15
  14. Mike Pollack    10:22
  15. Brian Schrader  10:27
  16. Phil Han        10:36
  17. Jimmy           10:43
  18. Mark Slavonia   10:47
  19. Mr B            10:48
  20. Andy Slopsema   10:50
  21. Sam Janeway     12:26
  22. Ryan Spurlock   12:29
  23. Daniel Chao     12:37
  24. Matt Johnson    13:09
  25. Michael Seratan 14:22
  26. Ryan Schaub     16:34

April 25th

  • Mass start hill climb
  • Times set using this segment
  • Used to set handicaps and seeds for series races
  • Plays no part in the overall series
 

Round 1: Points Race

 

May 2nd

  • Polo Fields
  • 16 Laps
  • 1 point for the first rider across the line at each lap
  • 2, 1.5 and 1 points for 1st, 2nd and 3rd on the final lap
  • Places are given to top 5 riders with most points
  • Prime: most aggressive as judged by officials

Women's Result

  1. Kortney

Men's Result

  1. Wiebe
  2. Jimmy
  3. JLiu (tied 3rd)
  4. Tommy Bliska (tied 3rd)
  5. Kurt Brown (tied 3rd)
  6. Jim (tied 3rd)
 

Round 2: Hawk Hill Handicap

 

Women's Results

  1. Jen
  2. Elise
  3. Caetie
  4. -
  5. -

Men's Results

  1. Matt J
  2. Jimmy
  3. Kyle
  4. Sam
  5. T Hood

 

May 9th

  • Fort Baker
  • Individually handicapped
  • This is the segment
  • 3.7km, 6% average grade
  • First 5 riders across the line get points
  • Prime: Fastest time
 

Round 3: Points Race

 

Women's Result

  1. Becky
  2. Kortney
  3. Elise

Men's Result

  1. Kyle
  2. Rock
  3. Ku
  4. Jimmy (tied 4th)
  5. Kurt  (tied 4th)

May 16th

  • Polo Fields
  • 16 Laps
  • 1 point for the first rider across the line at each lap
  • 2, 1.5 and 1 points for 1st, 2nd and 3rd on the final lap
  • Places are given to top 5 riders with most points
  • Prime: most aggressive as judged by officials
 

Round 4: Steep Eliminator

 

Women's Result

  1. Elise

Men's Result

  1. Wiebe
  2. Rock
  3. Kyle
  4. Halbs
  5. Long Haul

May 23rd

  • Rodeo Beach
  • Heats of 3-4 riders in a bracket
  • Racing up Mitchell Rd (segment)
  • 0.5mi, 11% average
  • Eliminating riders until a final 3 who will place
  • Prime: Fastest segment time
 

Round 5: Points Race

 

Women's Result

  1. -
  2. -
  3. -
  4. -
  5. -

Men's Result

  1. -
  2. -
  3. -
  4. -
  5. -

June 6th

  • Polo Fields
  • 16 Laps
  • 1 point for the first rider across the line at each lap
  • 2, 1.5 and 1 points for 1st, 2nd and 3rd on the final lap
  • Places are given to top 5 riders with most points
  • Prime: most aggressive as judged by officials
 

Round 6: BANANA Pairs TT

 

Women's Result

  1. -
  2. -
  3. -
  4. -
  5. -

Men's Result

  1. -
  2. -
  3. -
  4. -
  5. -

June 13th

  • Polo Fields
  • 6 Laps
  • Riders start in pairs
  • 2 pairs race simultaneously 
  • Time recorded as second rider crosses line
  • Top 5 times in each field win
  • Both riders get points
  • Prime: Fastest single lap time
 

Round 7: Points Race

 

Women's Result

  1. -
  2. -
  3. -
  4. -
  5. -

Men's Result

  1. -
  2. -
  3. -
  4. -
  5. -

June 20th

  • Polo Fields
  • 16 Laps
  • 1 point for the first rider across the line at each lap
  • 2, 1.5 and 1 points for 1st, 2nd and 3rd on the final lap
  • Places are given to top 5 riders with most points
  • Prime: most aggressive as judged by officials
 

Round 8: Radio Rd Handicap

 

Women's Result

  1. -
  2. -
  3. -
  4. -
  5. -

Men's Result

  1. -
  2. -
  3. -
  4. -
  5. -

July 4th

  • Radio Road, San Bruno
  • Individually handicapped
  • This is the segment
  • 2.2km, 8% average grade
  • First 5 riders across the line get points
  • Prime: fastest time
 

Round 9: Points Race

 

Women's Result

  1. -
  2. -
  3. -
  4. -
  5. -

Men's Result

  1. -
  2. -
  3. -
  4. -
  5. -

July 11th

  • Polo Fields
  • 16 Laps
  • 1 point for the first rider across the line at each lap
  • 2, 1.5 and 1 points for 1st, 2nd and 3rd on the final lap
  • Places are given to top 5 riders with most points
  • Prime: most aggressive as judged by officials
 

Round 10: The Quickening

 

Women's Result

  1. -
  2. -
  3. -
  4. -
  5. -

Men's Result

  1. -
  2. -
  3. -
  4. -
  5. -

July 18th

  • Polo Fields
  • Randomly drawn bracket of 1:1 sprints
  • 1 lap races
  • 1 race won at a time
  • Elimination bracket to a grand final
  • Prime: Fastest 1 lap losing time